Individuali veikla – vis dažniau pasirenkama uždarbio forma, kuri vilioja galimybe savarankiškai planuoti savo laiką. Nors dirbant pagal individualios veiklos pažymėjimą neretai galima uždirbti daugiau nei pasirinkus samdomą darbą, tačiau nereikėtų pamiršti, kad taip pat svarbu laiku susimokėti mokesčius. Taigi, ką svarbu apie juos žinoti?

Privalomas sveikatos draudimas

Jei asmuo nėra įsidarbinęs pagal darbo sutartį ir užsiima tik individualia veikla, privalomas sveikatos draudimas yra mokamas kas mėnesį (PSD suma yra lygi 9 procentams minimalios algos). Pagal darbo sutartį dirbantys asmenys privalomąjį sveikatos draudimą moka pateikus metinę deklaraciją (PSD skaičiuojamas nuo apmokestinamų pajamų). Pagal darbo sutartį dirbantys asmenys, kurie taip pat užsiima ir individualia veikla, kas metus nuo apmokestinamų pajamų moka 6,98 proc. PSD įmokų.  Taip pat PSD įmokos yra skaičiuojamos papildomai ir tik individualia veikla užsiimantiems asmenims, jei gauto pelno suma buvo didesnė nei 12 minimalių atlyginimų (tokiu atveju taip pat skaičiuojamos 6,98 proc. PSD įmokos nuo apmokestinamos pinigų sumos).

Privalomas sveikatos draudimas

Leistini atskaitymai

Pagal individualią veiklą dirbantys asmenys ne visuomet veda buhalterinę apskaitą, tad tokiu atveju  pateikiant deklaraciją galima įrašyti 30 procentų leistinus atskaitymus (jei per metus uždirbote 10 000 eurų, mokesčius mokėsite nuo 7000 € sumos). Taip pat yra galimybė vesti buhalterinę apskaitą ir mokesčius mokėti nuo gauto pelno (tai gali būti palanku tuomet, jei užsiimama prekyba ar kita veikla, kuri reikalauja gana nemažų išlaidų).

Pajamų deklaravimas

Gautos pajamos už praėjusius metus yra deklaruojamos iki gegužės 1 dienos (iki to laiko taip pat reikės sumokėti paskaičiuotus mokesčius, nes priešingu atveju bus skaičiuojami delspinigiai). Mokesčiai mokami Sodrai (VSD ir PSD) bei VMI (GPM).

Socialinis draudimas

Anksčiau socialinio draudimo įmokos buvo mokamos nuo 50 procentų apmokestinamų pajamų (VSD įmokos siekė 28,9 proc. apmokestinamų pajamų), tačiau nuo 2019 metų sausio 1 dienos mokesčių skaičiavimas pasikeitė: socialinio draudimo įmokos mokamos nuo 90 procentų apmokestinamų pajamų, tačiau jų dydis siekia 12,52 proc. (+3 proc., jei asmuo papildomai kaupia pensijai).

Gyventojų pajamų mokestis

Anksčiau gyventojų pajamų mokestis buvo 5 arba 15 procentų – priklausomai nuo to, kokia veikla užsiėmė individualiai dirbantys asmenys: pavyzdžiui, prekybininkai mokėjo 5 procentus GPM, o laisvųjų profesijų atstovai (vertėjai, rašytojai, ir t.t.) – 15 procentų, tačiau nuo 2018 metų mokesčiai skaičiuojami pagal gauto pelno dydį:
• Jei pelnas buvo mažesnis nei 20 000 eurų, mokamas GPM yra 5 procentai;
• Jei pelnas svyruoja nuo 20 000 iki 35 000 eurų, taikomas GPM gali svyruoti nuo 5 iki 15 procentų;
• Jei pelnas buvo 35 000 eurų ar didesnis, taikomas GPM yra 15 procentų.
Svarbu: nustatytos individualios veiklos pelno lubos siekia 40 000 eurų.
Taigi, jei svarstote pradėti individualią veiklą, įvertinkite, ar mokesčių našta nebus pernelyg didelė.

Apie buhalterinę apskaitą skaitykite šioje nuorodoje.

Apie buhalterines paslaugas skaitykite šioje nuorodoje.