Vis daugiau specialistų nusprendžia atsisakyti samdomo darbo ir pasirenka dirbti individualiai. Tą padaryti nėra taip sudėtinga, tačiau dažnai keliamas klausimas, kuri veiklos formų gali geriausiai pasiteisinti, ir kokie mokesčiai turi būti mokami. Taigi, kokia veiklos rūšis (individuali veikla pagal pažymą, verslo liudijimas ar darbas pagal autorinę sutartį) gali būti geriausiu pasirinkimu?

Individuali veikla

Individuali veikla pasiteisina tada, kuomet norima be didelių investicijų įteisinti savo veiklą ir mokėti mokesčius nuo gaunamo pelno. Išsiimti individualios veiklos pažymą galima ir nuotoliniu būdu, tad tai nepareikalaus nei daug laiko, nei pastangų. Viskas, ką reikia padaryti, tai tiesiog pasirinkti tinkamą veiklos rūšį ir užsisakyti pažymą elektroniniu būdu. Išsiimti pažymą galima nemokamai, ji gali būti išduodama dar tą pačią dieną. Pagal individualią veiklą dirbantys asmenys kas mėnesį turi mokėti privalomąjį sveikatos draudimo mokestį, o pasibaigus metams turi sumokėti mokesčius VMI (priklausomai nuo veiklos formos, 5 arba 15 procentų), ir Sodrai (28,5 proc. nuo pusės pajamų). Nuo 2017 metų sausio 1 mokesčiai Sodrai šiek tiek padidėjo – deklaruojat pajamas už 2017 metus reikės sumokėti 29,7 proc. nuo pusės pajamų.

Verslo liudijimas

Tai – taip pat gana dažnas pasirinkimas, kada norima savarankiškai užsiimti tam tikra veikla. Jei norite įregistruoti šios veiklos formą, tokiu atveju jums reikės iš anksto sumokėti už visą verslo liudijimo galiojimo laikotarpį. Pavyzdžiui, jį galite išsiimti keliems mėnesiams ar vieneriems metams, priklausomai nuo to, kiek laiko planuojate vykdyti šią veiklą. Gyventojų pajamų mokestis yra skaičiuojamas pagal tai, kurioje vietovėje yra registruojama veikla (didmiestyje GPM yra didesnis). Taip pat yra skaičiuojami mokesčiai Sodrai bei privalomas sveikatos draudimas. Svarbu žinoti ir tai, kad verslo liudijimas tinka vykdant ne visas veiklas, tad svarbu pasidomėti, ar ši veiklos forma gali būti įteisinama tam tikru konkrečiu atveju.

Autorinė sutartis

Nors gali atrodyti, kad ši veiklos forma yra palankiausia, tačiau mokesčiai yra gana dideli. Mokesčių inspekcijai mokama 15 procentų gyventojų pajamų mokestis, o Sodrai – socialinio ir sveikatos draudimo mokestis, kuris siekia 38,7 proc. Įmonės, kurioms yra reikalingos tam tikros paslaugos, dažiau renkasi pagal individualią veiklą ar su verslo liudijimu dirbančius asmenis, nes mokesčių našta yra mažesnė. Taigi, tuo atveju, jei užsakymų gaunate gana nemažai, vertėtų pasvarstyti apie individualios veiklos pažymos ar verslo liudijimo įsigijimą.

autorine sutartis

Įvertinkite situaciją

Neskubėkite nuspręsti, kuri šių veiklos formų gali būti pačiu geriausiu pasirinkimu, ir rinkitės tai, kas jums yra palankiausia. Vertėtų paskaičiuoti, kiek maždaug uždirbsite per metus, ir paskaičiuokite, kiek mokesčių tektų sumokėti vienu ar kitu atveju. Kartais gali praversti ir specialistų konsultacija – jie tikrai galės jums patarti, kokią veiklos formą vertėtų įteisinti, ir apsispręsti galėsite dar paprasčiau.

Buhalterinės apskaitos vedimas

Kartais tai galima atlikti savarankiškai, o kartais tikrai palanku kreiptis į specialistus, kurie tai galės atlikti už jus. Tuo atveju, jei būsite pasirinkę individualią veiklą pagal pažymą, į buhalterį gali tekti kreiptis tik kartą į metus, kada reikės deklaruoti pajamas, tačiau visada yra svarbu išrašyti klientams sąskaitas, ir skaičiuoti gaunamas pajamas. Kartais gali praversti išsirašyti sąskaitas faktūras, kai jums prireikia su darbu susijusių paslaugų, nes tai jums leis nuskaičiuoti tam tikras išlaidas, o tuomet, jei šių išlaidų neturėsite, bus leidžiama atlikti atskaitymus, kurie siekia 30 proc. pajamų – tą galėsite padaryti deklaruodami pajamas.

Daugiau apie šią paslaugą – BUHALTERINĖ APSKAITA